kuczowic.eu

NA NARTY...

CISOWA K. PILICY

Położenie i dojazd

Miejscowość Cisowa leży w bezpośrednim sąsiedztwie Pilicy na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jadąc od południa, od strony Wolbromia, mijamy Smoleń i dojeżdżamy do rozdroża z metalowym krzyżem. Tu skręcamy w prawo i docieramy do wsi Cisowa. Stacja narciarska znajduje się na drugim końcu miejscowości, zaraz przy drodze. Bez problemu zaparkujemy tu na parkingu przy ośrodku. Jadąc od strony Pilicy najlepiej jechać na Smoleń i na tym samym rozjeździe przy krzyżu skręcić w lewo.

Wyciągi

W Ośrodku są 2 wyciągi - orczykowy i talerzykowy, oba o długości ok. 450 m. Dolna stacja wyciągu orczykowego znajduje się obok parkingu. Wyciąg biegnie prawą stroną stoku i ma ok. 70 m przewyższenia. Po drugiej stronie stoku działa talerzyk pokonujący ok. 60 m przewyższenia. Ze szczytu oglądamy pagórki znaczone pasami pól.

Trasy

Dwie trasy biegną wzdłuż obu wyciągów. Przy orczyku zjeżdżamy trasą czerwoną. W większej części stok jest łagodny, na koniec jednak spada dość stromo do wyciągu. Przy oblodzeniu ta część trasy może sprawiać pewne trudności. Średnie nachylenie stoku to ok. 15,5%. Wzdłuż wyciągu talerzykowego biegnie trasa niebieska. Ma ona mniejsze przewyższenie, przez co na całej długości jest łagodna, z nieco tylko bardziej stromym początkiem. Obie trasy mają system naśnieżania i są oświetlone, ale przy gorszych warunkach ośrodek utrzymuje naśnieżenie tylko czerwonej trasy.

Gastronomia

Gastronomię reprezentuje bar bez nazwy umiejscowiony w budynku tuż obok wyciągu. Pewien problem może stanowić wejście w butach narciarskich wysokimi schodami prowadzącymi do baru. Ale kiedy już się wdrapiemy na górę wchodzimy do ciepłego pomieszczenia z kilkoma ławami. Wybór dań jest dość bogaty, pewnie każdy coś znajdzie dla siebie. Przed wejściem do pomieszczenia baru znajduje się galeria, z której można podziwiać wyczyny narciarzy na stoku.

Skipasy i infrastruktura

Ośrodek sprzedaje karnety punktowe na dowolną ilość zjazdów oraz czasowe (2-3-4 godziny) i całodniowe. Cena karnetów punktowych jest dość atrakcyjna, co nieczęsto ma miejsce. Czytnik kart funkcjonuje bez zarzutu. Uwaga! nie można tu płacić kartą.
Cała infrastruktura znajduje się w tym samym budynku, co bar. Jest tu wypożyczalnia z serwisem i wc. Są też podobno ratownicy, ale nie wiem gdzie. Istnieje możliwość wynajęcia instruktora.

Podsumowanie

Podstawową zaletą ośrodka jest jego lokalizacja. Oczywiście lokalizacja jest ceniona głównie przez osoby mieszkające na Jurze i w okolicach. Jak na obiekt położony daleko od gór, stok jest zaskakująco ciekawy. Szczególnie trasa czerwona usatysfakcjonuje każdego narciarza, o ile nie przeszkadza mu niewielka długość wyciągu. Bezproblemowe parkowanie, kompletna, choć dostosowana do wielkości Ośrodka, infrastruktura towarzysząca. Do tego prawdopodobnie nie zastaniemy tu tłumów narciarzy. Minusem jest brak terminala, bez którego nie można zapłacić kartą.
Strona internetowa Ośrodka zawiera wszystkie niezbędne informacje i to o wszystkich obszarach działalności Stacji. Jest na bieżąco aktualizowana, można polegać na zawartych tu informacjach. Jest też kamera online.

Wyciąg Cisowa koło Pilicy. Panorama pól
Wyciąg Cisowa koło Pilicy. Dolna część trasy czerwonej
Wyciąg Cisowa koło Pilicy. Na szczycie

W okolicy

Ośrodek narciarski Smoleń koło Pilicy

Smoleń - Jura

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Poniwiec Mała Czantoria w Ustroniu

Poniwiec - Ustroń

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Dębowiec w Bielsku-Białej

Dębowiec - Bielsko-Biała

czytaj więcej...