kuczowic.eu

NA NARTY...

CZARNY GROŃ - RZYKI

Położenie i dojazd

Jeden z dwóch większych ośrodków narciarskich w Beskidzie Małym. Stacja Narciarska Czarny Groń, schowana jest w dolinie, kilka kilometrów na południe od Andrychowa. Dojazd tu jest wyjątkowo prosty. Z centrum Andrychowa kierujemy się drogą na Rzyki. Kiedy zobaczymy kościół w tej miejscowości, skręcamy w prawo w dolinę wiodącą do osiedla Praciaki. Na jej końcu docieramy do parkingów. Po drodze uwaga na dwa wąskie mostki o słabej widoczności. Parkingi mieszczą chyba ok. 100 samochodów. Dalej zawiezie nas bezpłatny autobus z kołami uzbrojonymi w łańcuchy. Kilkaset metrów wąskiej, wyboistej drogi może być atrakcyjnym doświadczeniem. Wysiadamy pod samymi schodami do ośrodka.

Wyciągi

W Ośrodku działa 4-osobowa kanapa oraz mały wyciąg talerzykowy. Stoi też gotowa 6-osobowa kanapa prowadząca na szczyt góry, ale od kilku lat inwestor nie potrafi dojść do porozumienia z obrońcami przyrody, co niestety zmniejsza atrakcyjność ośrodka. Główny (obecnie) wyciąg ma 600 m długości. Zjazd z wyciągu jest bardzo wygodny.
Na dole, po lewej stronie znajduje się ośla łączka (12,5% nachylenia) z małym wyciągiem talerzykowym długości 100 m.

Trasy

Trasa narciarska prowadzi mniej więcej wzdłuż trasy wyciągu. Znacznie łagodniejsza (16% nachylenia) nartostrada jest, ze wspomnianej wyżej przyczyny, aktualnie nieczynna. Trasa ma ok. 750 m długości i 20% średniego nachylenia. Jej trudność jest zmienna. Rozpoczyna się krótkim fragmentem o średnim nachyleniu, po czym przechodzi w wypłaszczenie. Do jego końca zjeżdżamy wzdłuż wyciągu. Tu przecinamy trasę wyciągu i pokonujemy najtrudniejszy odcinek - stosunkowo stromą ściankę. Stromo jest już niemal do dolnej stacji wyciągu. Trasa jest w większej części niezbyt szeroka, trzeba uważać przy zjeździe. Widokowo trasa nie jest atrakcyjna, widzimy tylko zalesiony przeciwległy stok doliny.

Gastronomia

Bar Knajpa SKI usytuowano przy dolnej stacji wyciągu (punkt gastronomiczny przy drugim wyciągu oczywiście nie działa). Zupy, fast foody (dobre), naleśniki, napoje zimne i gorące. Wybór posiłków niewątpliwie wystarczający. Do tego sympatyczna obsługa. Z powodu pandemii nie miałem okazji posiedzieć we wnętrzu. Obecnie można usiąść/stanąć przy stołach na zewnątrz (częściowo zadaszonych). Nie wiem, czy przy większej frekwencji bar może w pełni zaspokoić potrzeby narciarzy.

Skipasy i infrastruktura

Przy wyciągu raczej nie powinno być większych kolejek, więc karnety punktowe są nieopłacalne. Wyciąg należy do sieci ośrodków narciarskich z pingwinem, dostępne są więc też karnety wspólne na wszystkie wyciągi sieci. Nie ma tu karnetów porannych i wieczornych, a wielodniowe obowiązują tylko w ciągu kolejnych dni. Czytniki przy wyciągu działają bardzo sprawnie, dobrze odczytują skipasy, a wyświetlacz jest dobrze czytelny.
Przy dolnej stacji wyciągu znajdziemy instruktorów, wypożyczalnię sprzętu i serwis nart. Uwaga na toalety. Schodzi się do nich po długich, stromych schodach, co w butach narciarskich może być wyzwaniem. Lepiej więc nie czekać z wizytą tutaj do ostatniej chwili:)

Podsumowanie

Ośrodek położony jest na północnym skraju gór, więc w zasadzie łatwo tu dojechać. Problemem może być przejazd w dni powszednie przez Andrychów (min. 15 minut), szczególnie od strony Katowic (jadąc od Krakowa nie trzeba przejeżdżać przez centrum miasta). Bardzo dobra organizacja transportu do ośrodka. Infrastruktura bez zastrzeżeń. Trasa o przeciętnej trudności, dostępna dla narciarzy o średnich umiejętnościach. Szkoda, że nie działa drugi wyciąg, bo obecna trasa jest nieco za krótka.
Strona internetowa ośrodka jest ładna graficznie i zawiera kompletne informacje niezbędne narciarzom.

Wyciąg Czarny Groń Rzyki. Bramki kanapy
Wyciąg Czarny Groń Rzyki. Stromy odcinek
Wyciąg Czarny Groń Rzyki. Łagodniejsza część zjazdu
Wyciąg Czarny Groń Rzyki. Ostatni fragment trasy
Wyciąg Czarny Groń Rzyki. Zejście z kanapy
Wyciąg Czarny Groń Rzyki. Gastronomia

W okolicy

Ośrodek narciarski Zagroń w Istebnej

Zagroń - Istebna

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Dębowiec w Bielsko-Białej

Dębowiec - Bielsko-Biała

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Poniwiec w Ustroniu

Poniwiec - Ustroń

czytaj więcej...