kuczowic.eu

NA NARTY...

DĘBOWIEC - BIELSKO-BIAŁA

Położenie i dojazd

Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec to obiekt całoroczny, ale my sprawdzimy, co ma do zaoferowania narciarzom. Dużą jego zaletą jest położenie – na peryferiach Bielska-Białej, co powoduje, że dojazd nie jest obarczony ryzykiem utknięcia w korku w którejś z beskidzkich dolin, a ponadto do samego ośrodka prowadzi dobrej jakości droga. Obok ośrodka jest parking na ok. 100 samochodów. Niestety zbyt mały na potrzeby weekendowego najazdu narciarzy. Kto się nie zmieści, musi wrócić 300 m do rezerwowego parkingu przy hali widowiskowej. Marsz w narciarskim obuwiu, z nartami na plecach nie będzie jednak należał do najprzyjemniejszych.

Wyciągi

Podstawowym wyciągiem jest 4-osobowa kolej kanapowa o długości 606 m. Jest też mały wyciąg zaczepowy dla dzieciaków, o długości 84 m i przewyższeniu 7 m. Trasa dla dzieci, z wyciągiem są oddzielone od podstawowej trasy.
Przewyższenie kolejki wynosi 105,5 m. Górna stacja znajduje się nieco poniżej dawnego schroniska na Dębowcu. Spod stacji rozciąga się ładny widok na Bielsko-Białą, a przy dobrej pogodzie, na równinę rozciągającą się na północ od miasta. Stok ma wystawę północną, więc słońce zanadto tu nie operuje.

Trasy

W ośrodku jest tylko jedna trasa narciarska biegnąca wzdłuż trasy wyciągu, ma więc również 600 m długości. Trasa jest przedstawiana jako łatwa, dla początkujących narciarzy. Nie ma tu jednak typowej „oślej łączki” do stawiania pierwszych kroków na nartach. Nadaje się raczej do nauki dla osób, które już mają pierwsze narciarskie szlify. Dla bardziej doświadczonych, ma charakter rekreacyjny. Zaczyna się niewielkim spadkiem, mniej więcej w połowie długości staje się nieco bardziej stroma (choć nie zanadto), niżej jest już bardzo łagodna. Ostatnie 100 m trzeba popracować kijkami (kto je ma), chyba że dużo wcześniej jechaliśmy „na krechę”. Średnie nachylenie trasy wynosi 17,4%. Trasa jest obustronnie oświetlona, naśnieżana (naliczyłem kilkanaście armatek). Przygotowanie trasy dobre.

Gastronomia

Potrzebujemy przerwę na posiłek? Gastronomia jest na górze. Z górnej stacji kolejki trzeba się wdrapać ok. 20 m w pionie. Tu znajduje się Gospoda „Dębowiec”, czyli wyremontowane dawne schronisko na Dębowcu. Jeśli ktoś pamięta historyczne schronisko, nowy obiekt jest trudny do poznania – wygląda jak całkiem nowy budynek. Obiekt nie oferuje obecnie noclegów, ograniczając się do gastronomii. Niestety, nie miałem okazji spróbować tutejszej kuchni, choć na zdjęciach wygląda smakowicie. Przy gospodzie można pozjeżdżać na sankach. Tuż obok znajduje się dyżurka GOPR.

Skipasy i infrastruktura

Ośrodek sprzedaje bilety jednorazowe, 10-przejazdowe oraz czasowe (2-4-6 godzin) i całodniowe.
Infrastruktura Ośrodka nie jest rozbudowana, choć jest wszystko, co niezbędne. Przy wyciągu, poza kasą i toaletą, jest jeszcze wypożyczalnia i serwis sprzętu oraz możliwość wynajęcia instruktora.

Podsumowanie

Zaletą ośrodka jest bliski dojazd, wygodna kanapa o dużej przepustowości, pełne naśnieżanie i oświetlenie. Infrastruktura jest prawie kompletna – wc, wypożyczalnie, instruktor, parking. Brakuje jednak bufetu pod wyciągiem. Inne minusy to jedna trasa i zbyt mały parking.
Strona internetowa Ośrodka jest poprawna. Jest wszystko, co ważne, podane w przejrzysty sposób, dobrze działające kamery i bieżące komunikaty.

Ośrodek narciarski Dębowiec w Bielsku-Białej - dolna stacja kolejki
Ośrodek narciarski Dębowiec w Bielsku-Białej - górna stacja kolejki
Ośrodek narciarski Dębowiec w Bielsku-Białej - przy gospodzie

W okolicy

Ośrodek narciarski Świniorka Dolina Lesnicy w Brennej

Świniorka - Brenna

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Poniwiec Mała Czantoria w Ustroniu

Poniwiec - Ustroń

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Pod Starym Groniem w Brennej

Stary Groń - Brenna

czytaj więcej...