kuczowic.eu

NA NARTY...

KLEPKI - WISŁA

Położenie i dojazd

W Dolinie Malinki w Wiśle zorganizowano dwa ośrodki narciarskie. Ośrodek narciarski Klepki znajduje się po lewej stronie drogi, na wschodnim zboczu grzbietu odchodzącego od Smerekowca. Wjazd na parkingi bezpośrednio z głównej drogi. Jadąc od centrum Wisły, pierwszy zjazd prowadzi do bezpłatnego parkingu. Mieści się tu kilkadziesiąt samochodów i szybko zapełnia się. Kto nie przyjechał odpowiednio wcześnie musi zatrzymać się na jednym z licznych płatnych parkingów - są przy tej samej bocznej drodze oraz kawałek dalej przy drodze głównej.

Wyciągi

W Ośrodku działają trzy wyciągi. Podstawowym jest 4-osobowa kanapa. Równolegle do niego biegnie wyciąg talerzykowy. Oba mają po ok. 600 m długości i poruszają się z tą samą prędkością. Kanapa jest oczywiście bardziej przepustowa. Na lewo od tych wyciągów czynny jest mały wyciąg talerzykowy dla dzieci, o długości 200 m . Znajdujący obok niego stok dla dzieci jest oddzielony od głównej trasy, co czyni go bardzo bezpiecznym.

Trasa

Wzdłuż wyciągów biegnie jedna, szeroka trasa długości 600 m. Stok jest łagodny (ok. 16,7% spadku). Trasę należy uznać za łatwą, jeśli nie bardzo łatwą. Z wypłaszczenia na szczycie można oglądać panoramę grzbietów otaczających Dolinę Malinki. Na przeciwległym stoku dobrze widać trasę sąsiedniego ośrodka narciarskiego Cienków. Jedziemy. Rozpędzić się tu trudno. Po początkowym łagodnym odcinku, w połowie długości (w okolicy kępy drzew rosnących pośrodku stoku) trasa jeszcze się wypłaszcza. Najbardziej stromy (co nie oznacza, że stromy) jest ostatni odcinek przed samym wyciągiem. Trasa jest naśnieżana, dobrze przygotowana i dwustronnie oświetlona.

Gastronomia

Gastronomia jest reprezentowana całkiem licznie. Dużą popularnością cieszy się bufet-okrąglak na szczycie, obok górnej stacji wyciągów. Przed bufetem ustawiono ławy, gdzie przy ładnej pogodzie można delektować się też widokami. W miasteczku narciarskim przy dolnej stacji wyciągów znajdują się jeszcze dwa bufety. Jeden bezpośrednio przy wyciągu, drugi nieco z boku. W obu jest ciepło, a wybór dań i napojów jest całkiem duży. Oba bufety mają też zewnętrzne punkty sprzedaży, w których dostaniemy np. grillowane kiełbaski.

Skipasy i infrastruktura

Karnety czasowe obowiązują na wszystkie wyciągi, natomiast ceny karnetów punktowych są różne dla poszczególnych wyciągów. Ponieważ dwa główne wyciągi prowadzą tą samą trasą, można sporo zaoszczędzić decydując się na tańsze przejazdy wyciągiem talerzykowym. Z tego powodu kolejki do wyciągu talerzykowego są jednak większe. Ośrodek w wolne dni jest oblegany przez narciarzy, więc karnety punktowe są w te dni lepszym rozwiązaniem.
Przy wyciągu powstało całe miasteczko narciarskie, z kilkoma wypożyczalniami sprzętu i szkołami jazdy. Jest też ratownik. Nie spotkałem tu jednak serwisu sprzętu. Pomimo naprawdę dużej ilości narciarzy, jest tylko jedno wc. I to płatne:(
.

Podsumowanie

Ośrodek dedykowany początkującym narciarzom. Trasa bezpieczna, szeroka, świetna do relaksacyjnej jazdy i nauki jazdy. Wyjątkowo rozbudowana infrastruktura przy dolnej stacji kolejki, choć brak serwisu. Minus za opłaty dodatkowe - parking i wc.
Strona internetowa ośrodka jest kompletna. Znajdziemy na niej wszystkie niezbędne informacje i bogatą galerię zdjęć. Dobrze działają kamery online. Osobiście jej jednak nie lubię, irytują mnie te ruszające się w tle zdjęcia

Wyciąg Klepki Wisła. Na górze
Wyciąg Klepki Wisła. Zejście z kanapy
Wyciąg Klepki Wisła. Kolejka 4-osobowa
Wyciąg Klepki Wisła. Wyciągi
Wyciąg Klepki Wisła. Na trasie wyciągu
Wyciąg Klepki Wisła. Pod wyciągiem

W okolicy

Ośrodek narciarski Nowa Osada w Wiśle

Nowa Osada - Wisła

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Skolnity w Wiśle

Skolnity - Wisła

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Pasieki w Wiśle

Partecznik - Wisła

czytaj więcej...