kuczowic.eu

NA NARTY...

NOWA OSADA - WISŁA

Położenie i dojazd

Ośrodek narciarski "Ski Nowa Osada" położony jest w Wiśle, w dzielnicy o tej samej nazwie. Na rondzie za centrum Wisły skręcamy w lewo, w kierunku Szczyrku. Pierwsze mijane osiedle to Jonidło. Niedługo wjeżdżamy do dzielnicy Nowa Osada. Po lewej zobaczymy już trasy narciarskie ośrodka, ale musimy jechać jeszcze nieco dalej. W końcu tablice reklamowe kierują nas w lewo. Droga wiedzie stromo pod górę, aż znajdziemy się pośrodku zespołu parkingów. Jest ich tu naprawdę sporo, po lewej i prawej, w górze i w dole. Jeśli jednak nie znajdziemy miejsca dla siebie, musimy wrócić i stanąć na parkingach położonych niżej i zarazem nieco dalej od wyciągu. Ponadto większe grupy mogą zamówić dowóz firmowym busem.

Wyciągi

W Ośrodku działają cztery wyciągi, zaczepowy, talerzykowy, orczykowy i kanapa. Naukę jazdy można tu stopniować. Dla maluchów przeznaczony jest wyciąg zaczepowy długości 60 m. Starsze dzieci i początkujący narciarze mogą wykorzystać wyciąg talerzykowy długości 150 m. Oba wyciągi położone są na skraju trasy głównej. Na sąsiednim stoku działa wyciąg orczykowy długości 250 m. To również wyciąg dla początkujących. Podstawowym wyciągiem jest 4-osobowa kanapa o długości 960 m.

Trasy

Ośrodek podaje, że dysponuje 6 trasami, choć jest to ilość nieco naciągana. Trzy trasy prowadzą przy małych wyciągach. Ponadto jest prowadząca przez las nartostrada oraz główna trasa, prowadząca wzdłuż wyciągu. Wyciąg prowadzi mniej więcej środkiem trasy. Na mapie ośrodka, po lewej stronie wyciągu wytyczona jest trasa niebieska, po prawej od wyciągu trasa czerwona. W rzeczywistości jest to jedna trasa. Ze stoku mamy widok na rejon Zielonego Kopca. Widać stąd też dwa wyciągi w Wiśle Kopydło. Z nartostrady można zaś zobaczyć Czantorię.
Poza tymi podstawowymi trasami, mamy jeszcze do dyspozycji trzy krótkie łączniki, łączące nartostradę z główną trasą, więc można kombinować różne warianty zjazdu.
Poza nartostradą, wszystkie trasy są dwustronnie oświetlone. O przygotowaniu tras nie wypowiadam się, bo jeździłem tu już w wiosennych warunkach, więc trudno coś zrobić z mokrym śniegiem.

Nartostrada

Nartostrada (1300 m długości) jest stosunkowo szeroka. Prowadzi zakosami przez las. Trasa jest łatwa (15,1% średniego nachylenia), tylko miejscami można się na niej bardziej rozpędzić. Ostatni jej odcinek można pokonać na dwa sposoby. Pierwszym wariantem jest zjazd na wprost, dość stromą ścianką. Docieramy wówczas do dolnych stacji orczyka oraz małych wyciągów. Żeby wrócić do wyciągu kanapowego, trzeba podciągnąć się wyciągiem talerzykowym i z niego zjechać do dolnej stacji kanapy. Drugą opcją jest skręt, przed końcową ścianą w lewo, by dwoma zakosami dotrzeć do dolnej części głównej trasy.

Trasa podstawowa

Główny stok długości 960 m jest łatwy (niebieski), choć z pewnymi trudnościami. Na stoku można naliczyć 5 progów, w tym 3 znaczniejsze. Pierwszy próg znajduje się na początku trasy, ostatni prowadzi do dolnej stacji wyciągu. Na kolejnych progach można się rozpędzić, by przejechać mniej lub bardziej wypłaszczone odcinki pośrednie. Po prawej stronie wyciągu progi są odrobinę bardziej strome, stąd zapewne pomysł, by trasę z tej strony oznaczyć jako czerwoną, czyli trudną:) Średnie nachylenie trasy to 20,4%.

Gastronomia

Gastronomia na stoku jest bardzo rozbudowana. Mamy do dyspozycji aż cztery bufety rozmieszczone wzdłuż stoku. Najbardziej rozbudowana jest oferta gastronomiczna przy górnej stacji wyciągu. Jest tu drewniany szałas i kilka punktów sprzedających fast food. Kolejny bar znajduje się w kompleksie obiektów w rejonie kasy. Oprócz tego zjeść można w jednym z dwóch barów rozmieszczonych przy stoku. Jeden znajduje się po prawej stronie, w zagłębieniu tuż za górnym progiem. Drugi spotkamy po lewej, tuż przed ostatnim progiem. Bar na szczycie oferuje oczywiście najlepsze widoki. Z kolei pozostałe mają tarasy, na których można usiąść w cieplejsze dni na ławach lub leżakach. Panoram pozbawiony jest oczywiście bar w rejonie kasy, ale tu, dla odmiany, jest najwięcej klientów. Osobiście odwiedziłem bar przy ostatnim progu i mogę go szczerze polecić, choćby za promienny uśmiech obsługującej mnie pani. Dla narciarzy preferujących własne kanapki przygotowano specjalnie ocieplane pomieszczenie ze stołami, w zespole obiektów obok kasy.

Skipasy i infrastruktura

Do wyboru mamy karnety czasowe (2-4 godziny i dzienne) oraz karnety 10-przejazdowe. Dobrze działający czytnik pokazuje, ile czasu pozostało do końca ważności karnetu. Dojście do wyciągu płaskie, ograniczone barierkami na dużej długości, co skutecznie zapobiega wciskaniu się sprytnych narciarzy.
Infrastruktura ośrodka jest znacznie rozbudowana. Przy ośrodku jest wypożyczalnia sprzętu, instruktorzy, toalety, goprówka. Praktycznym rozwiązaniem jest automat, w którym można odebrać kaucję za oddawany skipass.

Podsumowanie

Stosunkowo duży (jak na lokalne warunki) ośrodek, z ciekawymi, w miarę zróżnicowanymi możliwościami zjazdów i licznymi wyciągami dla początkujących. Ogólnie trasy tutejsze są łatwe. Brawo za gastronomię, parkingi i całość infrastruktury.
Strona internetowa ośrodka jest kompletna, na bieżąco aktualizowana, z dobrze działającymi kamerami.

Wyciąg Nowa Osada Wisła. Nartostrada
Wyciąg Nowa Osada Wisła. Inny bufet
Wyciąg Nowa Osada Wisła. Na trasie

W okolicy

Ośrodek narciarski Skolnity w Wiśle

Skolnity - Wisła

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Stożek w Wiśle

Stożek - Wisła

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Pasieki w Wiśle

Pasieki - Wisła

czytaj więcej...