kuczowic.eu

NA NARTY...

PONIWIEC - USTROŃ

Położenie i dojazd

Stacja narciarska Poniwiec Mała Czantoria ulokowana jest pod przełęczą oddzielającą szczyty Małej Czantorii i Czantorii. Z obwodnicy Ustronia skręcamy w wąską uliczkę w prawo, tuż przed wjazdem do Ustronia Polany. Zjazd jest oznaczony dużymi tablicami. Jedziemy najpierw przez osiedle Poniwiec, a później już leśną drogą. Droga jest wąska, ale na całej długości pobocza są udrożnione, umożliwiając mijanie się z pojazdem jadącym z przeciwnej strony. Przy dużym naśnieżeniu dojazd może być jednak utrudniony. Na całej długości droga jest mniej lub bardziej dziurawa. Od czasu do czasu pojawiają się strzałki informujące, że do wyciągu trzeba jechać dalej prosto. To dla tych, którzy niepokoją się, że jesteśmy już zbyt głęboko w lesie. W końcu dostrzegamy zabudowania hotelu i ośrodka narciarskiego. Ostatni fragment prowadzi stromo pod górę, przy złych warunkach, jeśli nie mamy napędu na 4 koła, lepiej zatrzymać się na miejscu postojowym położonym nieco niżej. Przy ośrodku jest dużo miejsc parkingowych, mniej lub bardziej wygodnych i dostępnych. Myślę, że zmieści się tu ok. 100 samochodów.

Wyciągi

W ośrodku jest jeden wyciąg – 4-osobowa kanapa oraz mały wyciąg dla dzieci, w tzw. Strefie Nauki i Zabawy. Na słupach wyciągu zainstalowano głośniki, więc w drodze na górę słuchamy radia. Ośrodek nie podaje długości wyciągu, wydaje się, że jest to ok. 700 m. Taką samą długość ma jedyna w ośrodku trasa narciarska biegnąca wzdłuż wyciągu. Ośrodek oficjalnie podaje długość 900 m, ale jest to długość uwzględniająca nasze skręty.
Wyciąg dociera na samą przełęcz, skąd można udać się na wędrówkę na północ, na Małą Czantorię, lub na południe, na Czantorię. Rozciąga się z tego miejsca widok na sąsiednie pasmo Równicy, sponad którego wystają szczyty grupy Klimczoka i Błatniej, a na prawo zobaczymy masyw Skrzycznego.

Trasa

Napatrzywszy się na panoramę, można jechać w dół. Trasa prowadzi wzdłuż wyciągu. Początkowo jest dość łagodna, po czym dociera do przełamania. Od tego miejsca staje się średnio stroma i taka pozostaje niemal do samego dołu. Nachylenie trasy jest w zasadzie niezmienne. Dopiero pod koniec stok nieco łagodnieje. Trasa jest dobrze przygotowana. Ponieważ mój przyjazd przypadł w bardzo ciepły dzień, w późniejszych godzinach śnieg już się trochę odkładał. Trasa jest dośnieżana licznymi armatkami i oświetlona. Dodatkowo, dla snowboardzistów przy górnej stacji wyciągu przygotowano niewielki snowpark.

Gastronomia

Oferta gastronomiczna ośrodka jest urozmaicona. Przy górnej stacji wyciągu ogrzejemy się i zjemy w bufecie. Menu skupia się co prawda na rozgrzewających napojach, ale można też tu zjeść kiełbasę z rożna, czy żurek. Mały piecyk-kominek utrzymuje wysoką temperaturę, więc można się tu naprawdę osuszyć i rozgrzać. Obok górnej stacji wyciągu są jeszcze dwa małe punkty gastronomiczne, ale otwierane chyba w sezonie letnim. Z kolei przy dolnej stacji wyciągu usytuowano bufet w małym przeszklonym pawilonie. Nie byłem w środku, więc nie znam jego oferty. Dla wymagających jest jeszcze prawdziwa restauracja w budynku hotelowym, wystarczy zejść spod wyciągu po stalowych schodkach.

Skipasy i infrastruktura

Karnety są godzinowe (2-4 godziny) i punktowe (5-10 wjazdów). Bardzo dobrze działają bramki, przy czytnikach zbędne są jakiekolwiek nasze wygibasy, wystarczy przejść przez bramkę, a czytnik sam wyłapie nasz skipass.
Infrastrukturę dopełnia duża wypożyczalnia sprzętu, wc, dyżurka GOPR. W ośrodku są też pokoje hotelowe.

Podsumowanie

Jak na krajowe warunki ośrodek jest nowoczesny, z nową infrastrukturą, stosunkowo dużym parkingiem. Jest tylko jedna, ale bardzo przyjemna trasa narciarska. Do tego stosunkowo obszerna oferta gastronomiczna.
Strona internetowa ośrodka – przejrzysta, aktualna, kompletna. Szkoda, że pomija temat długości wyciągu – podawanie wyimaginowanej długości trasy jest niezbyt uczciwym chwytem marketingowym.

Wyciąg Poniwiec Mała Czantoria Ustroń. Bufet w ośrodku.
Wyciąg Poniwiec Mała Czantoria Ustroń. Widok spod górnej stacji kolejki
Wyciąg Poniwiec Mała Czantoria Ustroń. Równomierny spadek trasy

W okolicy

Ośrodek narciarski Pod Starym Groniem w Brennej

Stary Groń - Brenna

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Świniorka Dolina Leśnicy w Brennej

Świniorka - Brenna

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Pasieki w Wiśle

Pasieki - Wisła

czytaj więcej...