kuczowic.eu

NA NARTY...

SKOLNITY - WISŁA

Położenie i dojazd

Ośrodek narciarski Skolnity położony jest w samym centrum Wisły, dokładnie naprzeciwko wiślańskiego rynku, czyli Placu Hoffa. Droga przelotowa wiedzie zachodnim skrajem Wisły. Kiedy po prawej zobaczymy odnowione skocznie narciarskie, jesteśmy w zasadzie na miejscu. Jeśli przyjechaliśmy samochodem mamy dwie możliwości. Pierwszą jest zjazd w prawo w wąską drogę wyłożoną betonowymi płytami. Przejeżdżamy przez tory. Po prawej zobaczymy niewielki parking, gdzie można zostawić samochód. Możemy też konsekwentnie jechać drogą, która nagle staje dęba. Emocje zapewnione. Jeśli uda nam się przejechać ok. 150 m, docieramy do parkingu tuż pod wyciągiem. Jest tu miejsce chyba na ok. 70 samochodów. W razie zaśnieżenia lub oblodzenia drogi raczej nie ryzykowałbym podjazdu. Tym bardziej, że zjazd może być wówczas jeszcze bardziej ryzykowny. Alternatywą jest pozostawienie samochodu na jednym z licznych parkingów usytuowanych tuż przy wspomnianym zjeździe z szosy. Wówczas na górę wjedziemy jednym z busów, które stale dyżurują u podnóża stoku.

Wyciągi

Ośrodek dysponuje jednym wyciągiem – 4-osobową kanapą. Wyciąg ma długość 800 m, przy różnicy poziomów ok. 200 m. Trasa wyciągu wiedzie przez rzadki las. Po prawej mamy widok na trasę niebieską. Kiedy wyjedziemy ponad las tuż przed górną stacją kolejki, po prawej zobaczymy panoramę szczytów otaczających Ustroń – z Czantorią i Równicą. Na szczycie jest dodatkowo wyciąg – linka dla maluchów. Szczyt jest odsłonięty, więc możemy przez chwilę podziwiać roztaczającą się stąd panoramę. Na południowym-zachodzie wznosi się stromy Stożek, na wschodzie otwiera się panorama wzgórz otaczających dolinę Malinki

Trasy

Do dyspozycji mamy dwie trasy zjazdowe – niebieską i czerwoną, wiodące przecinkami po obu stronach wyciągu. Początek jest wspólny dla obu tras. To niemal płaski odcinek prowadzący na południe. Docieramy do granicy lasu (po prawej zbiornik wody dla armatek śnieżnych). W tym miejscu podejmujemy decyzję – w prawo, na trasę czerwoną (ok. 21% spadku) lub w lewo na trasę niebieską (ok. 19% spadku). Z obu będziemy mieli widoki na Wisłę (miasto) i wzgórza po przeciwnej stronie doliny Wisły (rzeki).

Trasa niebieska ma 1100 m. Jest łatwa, ale nie bardzo łatwa, gdyż ma odcinki nieco trudniejsze. Rozpoczyna się łagodnym trawersem w stronę kolejki. Przejeżdżamy pod wyciągiem i skręcamy w prawo. Dalsza część trasy biegnie mniej więcej wzdłuż wyciągu. Nieco bardziej stroma jest zaraz po zakręcie. Potem znowu łagodna, by trafić na kolejny próg w dolnej części. W późniejszych godzinach odsypany śnieg może stwarzać tu niewprawnym narciarzom pewne problemy. Ponieważ przy drugim progu trasa nieco odsuwa się od kolejki, zaraz za nim skręcamy w prawo, by trawersem (znów pod wyciągiem) połączyć się ponownie z trasą czerwoną już w rejonie dolnej stacji ośrodka.

Trasa czerwona rozpoczyna się od wspomnianego rozdroża pod szczytem. Ma długość 980 m i prowadzi równolegle do kolejki, ale oddzielona jest od niej lasem. Pod względem trudności, fragmenty należy uznać za czerwone (dość trudne), a środkowy odcinek za niebieski (łatwy). Większe trudności występują na początku i na końcu trasy. Zaczyna się dość stromym progiem (ok. 100 m), potem zdecydowanie łagodnieje, aż docieramy do ścianki tuż przed polaną z dolną stacją kolejki. Warunki śniegowe na ściance dość szybko stają się trudne, więc może sprawić kłopot. Po zjechaniu ścianką, zjeżdżamy wprost pod wyciąg.

Gastronomia

Dla głodnych i zmęczonych przygotowano dwa punkty gastronomiczne przy obu stacjach wyciągu (dolnej i górnej). Na dole jest to obszerny kontener osłonięty folią. Wybór dań jest szeroki, poza daniami w wersji fast food można też zjeść pełny obiad. W 2020 r. otwarto na górze sporą drewnianą karczmę.

Skipasy i infrastuktura

Karnety można nabyć w wersji czasowej (2-8 godzin) i okresowej (do 7 dni). Są też całoroczne (łącznie z latem), obowiązujące też w pozostałych ośrodkach tej samej firmy. Za to pojedyncze wyjazdy wypadają bardzo drogo. Bramki działają stosunkowo dobrze, ale zdarzają się w tym względzie potknięcia.
Infrastruktura narciarska (wypożyczalnia, instruktorzy) jest również kompletna. WC w wersji kontenerowej, ale schludne. No i można dodatkowo trafić na pingwina (maskotkę ośrodka), który powita nas na szczycie albo przy dolnej stacji wyciągu.

Podsumowanie

Wygodna kanapa, dwie trasy pozwalające każdemu znaleźć stok odpowiedni dla swoich umiejętności, obfity wybór dań w barach, ładne widoki i busy podwożące pod wyciąg. Oceniam ośrodek zdecydowanie pozytywnie.
Internet – strona internetowa ładna, choć w czasie, kiedy jej używałem, nie działały zakładki menu. Kamery natomiast działają bez zarzutu.

Wyciąg Skolnity Wisła. Karnet. Dolna stacja z trasy czerwonej
Wyciąg Skolnity Wisła. Karnet. Połączenie obu tras
Wyciąg Skolnity Wisła. Dolna część trasy niebieskiej
Wyciąg Skolnity Wisła. Na górze
Wyciąg Skolnity Wisła. Gastronomia
Wyciąg Skolnity Wisła. Widok sprzed górnej stacji

W okolicy

Ośrodek narciarski Nowa Osada w Wiśle

Nowa Osada - Wisła

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Siglany w Wiśle

Siglany - Wisła

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Partecznik w Wiśle

Partecznik - Wisła

czytaj więcej...