kuczowic.eu

NA NARTY...

SMOLEŃ - JURA

Położenie i dojazd

Turystom Smoleń znany jest jako punkt na Szlaku Orlich Gniazd, ze średniowiecznym zamkiem. Kilkaset metrów od zamku, na sąsiednim wzgórzu zbudowano mały ośrodek nazwany Stacją narciarską Smoleń-Ski. Miejscowość znajduje się przy drodze wiodącej z Wolbromia do Pilicy. Zaraz za zamkiem (jadąc w stronę Pilicy) od głównej drogi odbija w prawo droga gruntowa. Po przejechaniu ok. 200 m dość koślawego traktu docieramy do Stacji.

Wyciągi

Są tu 2 wyciągi talerzykowe. Na oficjalnej stronie nie podano długości wyciągów. Myślę, że dłuższy ma max. 350 m, krótszy niewiele ponad 200 m. Oba biegną równolegle, zaczynając z tego samego miejsca nieopodal murowanego budynku Stacji. Jakość talerzyków jest bardzo dobra i nie ma problemów z wpięciem się do wyciągu. Ze szczytu można podziwiać łagodne, pokryte polami wzgórza w okolicy Cisowej (gdzie znajduje się niewidoczny stąd drugi z okolicznych wyciągów narciarskich).

Trasy

Dwie trasy biegną wzdłuż obu wyciągów. Przy krótszym wyciągu (po prawej stronie) znajduje się bardzo łagodny stok dla początkujących. Wzdłuż dłuższego wyciągu poprowadzona jest trasa o zmiennym nachyleniu. Górka zwieńczona jest stromą kopułą, na szczycie której wyciąg się kończy. Zjazd z tego miejsca, choć krótki, wymaga dobrej umiejętności jazdy. Tym bardziej, że stok o północnej wystawie jest zacieniony i nierówności terenu są tu słabo zaznaczone. Poniżej kopuły stok znacznie traci nachylenie, od połowy długości jest już bardzo łagodny. W związku z takim profilem stoku większość narciarzy po prostu wypina się z wyciągu tuż przez stromizną i korzysta tylko z łagodnej części stoku.

Gastronomia

W murowanym budynku Stacji znajduje się niewielki bufet. Można tu dostać proste potrawy na ciepło.

Skipasy i infrastruktura

Ośrodek sprzedaje karnety punktowe na dowolną ilość zjazdów oraz czasowe (2-3-4 godziny). Czytnik kart funkcjonuje bez zarzutu. Uwaga! nie można tu płacić kartą.
Cała infrastruktura znajduje się w tym samym budynku, co bar. Jest tu wypożyczalnia z serwisem i wc. Istnieje możliwość wynajęcia instruktora.

Podsumowanie

Dla mieszkańców okolic dużą zaletą ośrodka jest jego lokalizacja. Trasy są przeznaczone dla dzieci i początkujących narciarzy. Doświadczeni narciarze mogą trochę poćwiczyć na szczytowej kopule dłuższej trasy. Brak problemów z parkowaniem, skromna, ale wystarczająca w małym ośrodku infrastruktura. Minusem jest brak możliwości płacenia kartą.
Strona internetowa Stacji jest skromna, nie wszystko działa prawidłowo. Jednocześnie zawiera najważniejsze informacje.

Wyciąg Smoleń koło Pilicy. Szczytowa kopuła
Wyciąg Smoleń koło Pilicy. Panorama z trasy
Wyciąg Smoleń koło Pilicy. Trasa dłuższa - niebieska

W okolicy

Ośrodek narciarski Cisowa koło Pilicy

Cisowa - Jura

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Świniorka Dolina Lesnicy w Brennej

Świniorka - Brenna

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Pod Starym Groniem w Brennej

Stary Groń - Brenna

czytaj więcej...