kuczowic.eu

NA NARTY...

STARY GROŃ - BRENNA

Położenie i dojazd

W samym centrum Brennej, dokładnie naprzeciw kościoła, znajduje się Ośrodek Narciarski „Pod Starym Groniem”. Szosa do Brennej jest mało komfortowa, pełna różnej wielkości dziur. Niestety na całej trasie nie ma żadnego drogowskazu, kierującego do Ośrodka. Wjeżdżając do centrum, na przeciwległym zboczu doliny, po prawej stronie można zobaczyć trasę zjazdową, co nie znaczy, że dojazd staje się oczywisty. Trzeba zjechać w prawo, w trudną do dostrzeżenia wąską, boczną drogę. Kieruje w nią drogowskaz do „Koziej Zagrody”. Czeka nas jeszcze przeprawa wąską betonową kładką przez potok.
Za potokiem trzeba skręcić w lewo. Nie szukajmy jednak jakiegoś dużego parkingu. Mały parking na ok. 10 samochodów znajduje się na terenie ośrodka. Można zostawić samochód na poboczu wzdłuż potoku lub nieco dalej za kempingiem. Mały placyk jest też na wprost kładki. W sumie zmieści się tu jakieś 30 samochodów. W braku miejsca, trzeba wrócić do centrum i przejść pieszo 200-300 m.

Wyciągi

W ośrodku działa jeden wyciąg talerzykowy długości 631 m, przy czym te ostatnie 31 m prowadzi po płaskim terenie, więc i tak większość narciarzy wypina się wcześniej. Ponadto jest tu mały wyciąg zaczepowy dla dzieciaków, z ogrodzoną trasą. Pozytywem wyciągu jest miła obsługa, natomiast nieco irytujący jest mało czuły czytnik kart wymagający niejednokrotnie dłuższych zabiegów, nim odczyta skipass. Ponadto na czytniku nie ma informacji, ile wyjazdów pozostało na karcie, co zmusza nas do liczenia wyjazdów.

Trasy

W ośrodku jest jedna trasa narciarska, prowadząca wzdłuż wyciągu. Trasa ma więc 600 m długości. Przewyższenie wynosi 138 m, co oznacza średni spadek 21,9%, ale miejscami jest znacznie większy. Według informacji ze strony internetowej ośrodka, trasa jest przeznaczona dla narciarzy „średnio jeżdżących i zaawansowanych oraz lubiących mocniejsze wrażenia”. Faktycznie, nie jest to trasa dla początkujących (pomijam osoby uczestniczące w kursach narciarskich). Ciekawe natomiast, co oznaczają owe „mocniejsze wrażenia”?

Nachylenie stoku jest zmienne. Za wypłaszczeniem przy szczycie wyciągu, zaczyna się krótki fragment łagodnego zjazdu. Dalej stok nachyla się tworząc dwa schodki. Zjazd kończy krótka, stroma ścianka podwyższająca poziom adrenaliny słabiej jeżdżącym narciarzom, za to dająca pęd do przejechania wypłaszczenia przez wejściem na wyciąg. Cały czas roztacza się przed nami piękny widok na dolinę Brennicy.
Trasa jest dobrze przygotowana, w wersji „na twardo”. Zupełnie równa, bez śladu muld i oblodzenia. Idealna dla jazdy sportowej. W jeździe rekreacyjnej twardość trasy powoduje, że bardziej strome jej odcinki stają się uciążliwe, wymagają bowiem ostrej jazdy (być może tego dotyczyły „mocniejsze wrażenia”). Stok jest naśnieżany 3 armatkami (trochę mało, jak na długość trasy) i oświetlony (z jednej strony).

Gastronomia

Gastronomię przywyciągową reprezentuje bar „Pod Starym Groniem” – na skraju ośrodka. Niepozorny z zewnątrz, w środku okazuje się być całkiem przestronny. Wnętrze w stylu gospody, z kominkiem. Sympatyczna obsługa. Jadłem tylko kwaśnicę (nie powala), więc nie będę wypowiadał się o menu.

Skipasy i infrastruktura

Ośrodek sprzedaje bilety jednorazowe, 10-przejazdowe oraz czasowe (1-2-4 godziny) i całodniowe. Do tego wersja weekendowa i tygodniowa. Ponieważ przepustowość wyciągu nie jest najwyższa, bilety czasowe opłacają się zapewne przy bardzo intensywnej jeździe. Ciekawe, że karnet 10-przejazdowy kosztuje tyle ile 10 pojedynczych przejazdów – to raczej rzadko spotykane podejście do polityki cenowej. Przy okazji ciekawostka – żeby kupić bilet, trzeba kucnąć. Okienko kasy biletowej znajduje się na wysokości niecałego metra od ziemi.
Z infrastruktury jest jeszcze wypożyczalnia sprzętu, wc, można znaleźć instruktora.

Podsumowanie

Podsumujmy, zaletami ośrodka są ciekawy i dobrze przygotowany stok, przyzwoita gastronomia i sympatyczna obsługa. Problemem może być parking. W ogóle przydałoby się doinwestowanie. Poleciłbym stok dobrze, ostro jeżdżącym narciarzom.
Słabością ośrodka jest informacja – o dojeździe, wewnętrzna w ośrodku i internetowa. Strona internetowa ośrodka jest słaba, niedzisiejsza, a informacje są o dzień spóźnione – pojawiają się rano, zamiast poprzedniego dnia (angielska wersja informuje, że właśnie rozpoczęto sezon 2007-2008). Nieco lepiej jest na FB
I uwaga końcowa – słońce dociera na stok około 11. W słoneczny dzień warto przyjechać tu o tej porze – robi się dużo przyjemniej.

Wyciąg Pod Starym Groniem Brenna. Górna część trasy.
Wyciąg Pod Starym Groniem Brenna. Na szczycie.
Wyciąg Pod Starym Groniem Brenna. Trasy są dobrze przygotowane.

W okolicy

Ośrodek narciarski Dębowiec w Bielsku-Białej

Dębowiec - Bielsko-Biała

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Świniorka w Brennej

Świniorka - Brenna

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Poniwiec Mała Czantoria w Ustroniu

Poniwiec - Ustroń

czytaj więcej...