kuczowic.eu

NA NARTY...

STOK - WISŁA

Położenie i dojazd

Dojazd do Stacji Narciarskiej Stok w Wiśle jest bardzo wygodny. Przed wjazdem do centrum Wisły odbijamy w prawo w Dolinę Jawornika. Niecałe 2 km dobrą drogą docieramy do hotelu "Stok", przy którym znajduje się wyciąg. Na terenie ośrodka jest kilka wygodnych, bezpłatnych parkingów wyłożonych kostką. Ruchem kierują parkingowi, bez problemu znajdziemy miejsce dla swojego samochodu.

Wyciągi

Ośrodek oferuje dwa wyciągi, przy czym jeden to krótki wyciąg talerzykowy długości ok. 150 m. Podstawowym wyciągiem jest 4-osobowa kanapa. Stacja nie podaje długości wyciągu, tylko długość tras. Można przyjąć, ze wyciąg ma ok. 800 m długości. Konstrukcja jest stosunkowo nowa, wyciąg jest w dobrym stanie. Ze szczytu możemy podziwiać rozległy widok na dużą część Beskidu Śląskiego. Dobrze stąd widać masywy Skrzycznego i Baraniej Góry.

Trasy

Możemy wybrać jedną z trzech tras. Wszystkie są naśnieżane i oświetlone. Trasa szkoleniowa (ok. 12% nachylenia) prowadzi wzdłuż wyciągu talerzykowego. Jest bezpieczna, została nie tylko odgrodzona od głównego stoku, ale znajduje się na nieco wyższym poziomie. Dojście do niej prowadzi tunelem. Zasadnicza trasa długości ok. 800 m prowadzi wzdłuż wyciągu. To trasa średniej trudności, dość stroma (średnio ok. 22%). Rozpoczyna się stosunkowo łagodnie, ale po ok. 150 m spadek znacznie wzrasta. Stromy odcinek kończy się ok. 150 m przed dolną stacją wyciągu. Ostatni odcinek jest niemal płaski, dobrze jest rozpędzić się wcześniej, by dojechać do wyciągu.

Trasa niebieska ma ok. 1000 m długości, jest łatwiejsza, ale nie bardzo łatwa. Jej średnie nachylenie to ok. 17%. Biegnie początkowo razem z czerwoną. Po pokonaniu ok. 1/3 długości stromego odcinka trasa odbija w prawo przez las, przybierając charakteru nartostrady. Początkowo bardzo łagodna trasa wyjeżdża na polanę (po prawej widok na Ośrodek narciarski Soszów), gdzie opada dość stromo aż do łuku sprowadzającego nas do dolnej stacji kolejki.

Gastronomia

Przy górnej stacji kolejki znajduje się przeszklony bar okrąglak. Można w nim kupić wyłącznie napoje (ciepłe i zimne), nie oferuje posiłków. Jest tu natomiast miła atmosfera i jest ciepło, co daje możliwość osuszenia się i odpoczynku. Można też zasiąść na zewnątrz, również na leżaku.
Przy dolnej stacji kolejki znajduje się natomiast drewniana karczma ze sporą ilością miejsc na dwóch poziomach. Karczma oferuje ciepłe posiłki, choć są to raczej proste dania barowe. Próbowałem, jedzenie jest dobre. Bardziej wymagający mogą oczywiście skorzystać z restauracji w hotelu.

Skipasy i infrastruktura

Skipasy godzinowe obowiązują na 1-2-4 godziny i cały dzień. Do tego karnety poranne i wieczorne oraz wielodniowe w dużym wyborze. Stacja uczestniczy też w systemie e-skipass oferując przy tym korzystną zniżkę. Na uwagę zasługują dwa pomysły. Przy kasach znajduje się czytnik karnetów, na którym możemy sprawdzić ich stan punktowy. Ponadto mamy wyraźny komunikat o możliwości zwracania karnetów w jednej z kas poza kolejnością, co pozwala uniknąć niesympatycznych sytuacji w razie dłuższej kolejki. Czytniki karnetów przy wyciągu działają bardzo dobrze, z dużej odległości i wyraźnie pokazują pozostały czas (są na odpowiedniej wysokości).
Przy dolnej stacji wyciągu znajduje się dyżurka GOPR. Przy parkingu z kolei mamy drewniany budynek wypożyczalni sprzętu. Można oczywiście wynająć instruktora, natomiast brak jest serwisu sprzętu. Toalety na dole, w budynku karczmy.

Podsumowanie

Stacja ma nowoczesny charakter. Wszystko tu jest dopracowane, sprawne. Wygodny dojazd. Nie grzęźniemy w błocie, ani nie walczymy z lodem na parkingu. Parkingowi pokierują nas sprawnie na miejsce. Poza serwisem sprzętu jest wszystko, co potrzebujemy by jeździć na nartach. Trasy są zróżnicowanej trudności, nie będziemy się tu nudzić.
Strona internetowa ośrodka jest nowoczesna, kolorowa, stosunkowo przejrzysta i na bieżąco aktualizowana. Dobrze działają kamery online. Oczekiwałbym jeszcze informacji o długości wyciągów, bo podawana długość tras narciarskich jest zawsze subiektywna.

Wyciąg Stok w Wiśle Jaworniku. Widok na masyw Baraniej Góry
Wyciąg Stok w Wiśle Jaworniku. Na szczycie
Wyciąg Stok w Wiśle Jaworniku. Trasa czerwona z góry
Wyciąg Stok w Wiśle Jaworniku. Pośrodku trasy
Wyciąg Stok w Wiśle Jaworniku. Trasa niebieska - dolna część
Wyciąg Stok w Wiśle Jaworniku. Na dole Stacji

W okolicy

Ośrodek narciarski Poniwiec Mała Czantoria w Ustroniu

Poniwiec - Ustroń

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Skolnity w Wiśle

Skolnity - Wisła

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Pasieki w Wiśle

Partecznik - Wisła

czytaj więcej...