kuczowic.eu

NA NARTY...

ZAGROŃ - ISTEBNA

Położenie i dojazd

Ośrodek narciarski "Zagroń" jest częścią całorocznego kompleksu wypoczynkowego o tej nazwie w Dolinie Olzy, w Istebnej. Ośrodek obejmuje też bazę noclegową, SPA, restaurację i aquapark, więc można połączyć rekreację na nartach z innymi atrakcjami. Dojazd jest identyczny, jak do opisywanego już ośrodka "Złoty Groń". Jadąc od Wisły, po pokonaniu Przełęczy Kubalonka (co zimą nie zawsze jest łatwe) zjeżdżamy stromo do Istebnej, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po chwili dojedziemy do rozległego kompleksu budynków leżącego po drugiej stronie rzeki. Można próbować zaparkować przy samym ośrodku, ale w sezonie łatwiej zostawić samochód na rozległych parkingach położonych przed rzeką. Miejsca jest tu naprawdę dużo, choć w szczycie sezonu i tak wszystkie parkingi są zapełnione.

Wyciągi

W Ośrodku działają dwa wyciągi - kanapa i talerzykowy. Talerzykowy, długości 260 m, znajduje się po lewej stronie. To miejsce głównie dla najmłodszych adeptów narciarstwa. Podstawowym wyciągiem jest 4-osobowa kanapa długości 840 m. Kanapy są gęsto umieszczone, ale jadą niezbyt szybko, więc przepustowość wyciągu nie jest powalająca. Przy dużym ruchu, przed bramkami tworzy się ogromna buła ludzi. Brak jest tu bowiem wydzielonego dojścia do bramek, więc tłok jest tu potężny. Można jeszcze wspomnieć o górce saneczkowej położonej na prawo od kanapy, w wydzielonej części stoku.

Trasy

W ośrodku jest 1 trasa, biegnąca wzdłuż wyciągu. Stok obok wyciągu talerzykowego nie jest wyodrębniony z głównej trasy. Główna trasa ma ok. 840 m długości. Jest to jeden szeroki stok, nie ma żadnych wariantów zjazdu.
Stok jest równomiernie nachylony na całej długości. Nie ma tu progów, jedynie w górnej części jest odrobinę bardziej nachylony. Nie ma też różnicy, czy zjeżdżamy prawą, czy lewą stroną stoku. Trasa jest łatwa na całej długości, średnie nachylenie trasy to 16,7%. Specyfiką trasy jest jej duża szerokość. Stok jest w całości sztucznie naśnieżany i oświetlony.
Ze stoku mamy rozległe widoki na rejon Baraniej Góry (na wprost), a spod górnej stacji wyciągu można zobaczyć Ochodzitą (po prawej) i hotel przy górnej stacji sąsiedniego ośrodka narciarskiego.

Gastronomia

Gastronomia na stoku jest rozbudowana. Przy dolnej stacji wyciągu znajduje się restauracja (uwaga, zimą obowiązuje tu samoobsługa). Mały bufet znajduje się na szczycie, przy górnej stacji wyciągu. Poza tym w dolnej części trasy, w widocznych tu budynkach, znajdziemy jeszcze punkt gastronomiczny z przytulnym wnętrzem obok bufetu oraz mniej przytulną, przeszkloną dobudówką. Przewoźny punkt gastronomiczny widziałem też przy ulicy, obok ośrodka.

Skipasy i infrastruktura

Do wyboru mamy dużą ilość karnetów czasowych i wielodniowych oraz karnety punktowe. W niedzielę, w dwie godziny udało mi się zjechać 5 razy (zjazd trwał około 1 minuty), więc trzeba przemyśleć, czy karnet punktowy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Na stronie internetowej znajdziemy informację, że 10 pkt kosztuje 9 zł, ale nie znajdziemy informacji, ile punktów oznacza 1 przejazd. Czytniki skipasów działają bez zarzutu, informują o czasie pozostałym do końca.
Infrastruktura ośrodka jest wystarczająca. Znajdziemy tu wypożyczalnię sprzętu, instruktorów, szkoły narciarskie, toalety. Nie ma jednak serwisu sprzętu.

Podsumowanie

Ośrodek można polecić początkującym narciarzom i rodzinom z małymi dziećmi. Trasa jest bardzo łatwa i doświadczony narciarz będzie się tu nudził. Fakt, że jest to ulubiony ośrodek rodzin z dziećmi, skutkuje ograniczoną przepustowością wyciągu. Ulubionym sportem takich grup są próby jazdy całą rodziną tą samą kanapą. W efekcie często blokują wejście na kanapę i wiele z nich jedzie niepełnych, choć kolejka przed wyciągiem rośnie. Małe doświadczenie takich rodzin z maluchami skutkuje też ciągłymi zatrzymaniami wyciągu, co dodatkowo wydłuża kolejki. I nie pomagają tu starania panów z obsługi próbujących opanować ten rozgardiasz przy wejściu na wyciąg.
Strona internetowa ośrodka (całego) jest rozbudowana, ale informacje o wyciągach narciarskich są raczej ograniczone. Nie znajdziemy informacji o warunkach na stoku. Kamery online z obrazem stoku umieszczone są na stronie głównej, zamiast w zakładce stacji narciarskiej. Brak mapki ośrodka. Jak dla mnie strona nie jest przekonywująca.

Wyciąg Zagroń Istebna. Widok ogólny Ośrodka
Wyciąg Zagroń Istebna. Na szczycie
Wyciąg Zagroń Istebna. Gastronomia na szczycie

W okolicy

Ośrodek narciarski Złoty Groń w Istebnej

Złoty Groń - Istebna

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Stożek w Wiśle

Stożek - Wisła

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Pasieki w Wiśle

Pasieki - Wisła

czytaj więcej...