kuczowic.eu

NA NARTY...

ZŁOTY GROŃ - ISTEBNA

Położenie i dojazd

Za górami, za lasami, a w każdym razie na końcu Beskidu Śląskiego, w dolinie Olzy, schowana jest Istebna. W niej zaś ośrodek narciarski "Złoty Groń". W dolinie, w której znajduje się wyciąg narciarski bierze z początek rzeka Olza, która wiedzie swoje wody do Odry.
Dojazd do Ośrodka jest dość prosty. Jadąc od strony Wisły (miasta) pokonujemy przełęcz Kubalonka, skąd zjeżdżając serpentynami szybko tracimy wysokość i wpadamy wprost do zabudowań Istebnej. Na pierwszym napotkanym skrzyżowaniu (obok przystanku autobusowego) skręcamy w lewo. Jedziemy dość wąską, ale równą asfaltową drogą, by po kilku zakrętach dotrzeć do rozległego ośrodka narciarskiego "Zagroń" (po prawej). Nie zatrzymując się jedziemy wciąż tą samą drogą przez las, aż po prawej zobaczymy wyciąg i zabudowania ośrodka, który jest naszym celem. W czasie dużego zaśnieżenia droga przez las może być kłopotliwa podczas mijania pojazdów jadących z naprzeciwka.

Wyciągi

W Ośrodku działają trzy wyciągi, kanapa, talerzykowy i taśma dla maluchów. Talerzykowy, długości 290 m, znajduje się po prawej od kanapy na bardzo łagodnym fragmencie stoku - bardzo dobrym dla początkujących. Taśma znajduje się po przeciwnej stronie. Maluchy wjeżdżają na taśmie do obszernego foliowego tunelu. Podstawowym wyciągiem jest 6-osobowa kanapa długości 800 m. Wyciąg jest bardzo przepustowy. Nie dość, że zabiera naraz 6 osób, to jest szybki, więc kolejki przed wyciągiem nie tak łatwo się tworzą. Trochę niewygodne jest wysiadanie na górnej stacji, kanapa prawie zatrzymuje się nieco zbyt daleko od zjazdu i trzeba mocno odepchnąć się, żeby odjechać.

Trasy

Na folderach Ośrodek podaje, że dysponuje 5 trasami, w tym te przy wyciągu talerzykowym i obok taśmy dla maluchów. W istocie podstawowa trasa jest jedna, z możliwością drobnych modyfikacji w górnej części. Trasa ma więc 800-900 m długości. W zależności od wariantu zjazdu może być mniej lub bardziej trudna (od 16,7 do 18,% nachylenia), przy czym ogólnie należy uznać, że trudność tras jest średnia.
Ze stoku mamy rozległe widoki na rejon Baraniej Góry (na wprost) i Ochodzitą (po prawej). Spod górnej stacji kolejki widać z kolei wzniesienia w okolicach Koniakowa.

Na głównym stoku są dwa wyraźne progi ze stromymi ściankami. Im bardziej na lewo (z punktu widzenia zjeżdżającego) tym progi są trudniejsze. Dla ułatwienia można zjeżdżać prawą stroną. W rejonie górnej stacji wyciągu stok rozszerza się z obu stron, co pozwala szerokim łukiem ominąć górny próg. Są to jednak obszary, które nie są sztucznie naśnieżane. Jazda tu jest możliwa tylko w okresach naturalnego naśnieżenia. W dolnej części trasy napotkamy jeszcze jeden, mniejszy próg. Warto go wykorzystać do rozpędzenia się, by z rozpędu pokonać wypłaszczenie przed dolną stację wyciągu. Cała trasa posiada oświetlenie.

Gastronomia

Gastronomia na stoku jest rozbudowana. Przy górnej stacji wyciągu znajduje się hotel "Złoty Groń". W karczmie przy hotelu można zjeść niekoniecznie drogie potrawy. Kto nie chce do hotelu, może odwiedzić jeden z dwóch bufetów zlokalizowanych przy dolnej stacji kolejki. Jest tu też zamknięta altana dla tych, którzy przyjeżdżają z własnymi kanapkami.

Skipasy i infrastruktura

Do wyboru mamy ogromną ilość karnetów czasowych i wielodniowych oraz raczej nieopłacalne karnety punktowe. Karnety obowiązują na obu sąsiednich ośrodkach narciarskich (czyli też na Zagroniu), ale nie ma między ośrodkami połączenia narciarskiego, więc to połączenie ma sens tylko przy karnetach wielodniowych. Przy wejściu na wyciąg świetnie działający czytnik, do którego nie trzeba się schylać, czy manipulować ręką by "złapał" nasz karnet. Czytnik pokazuje pozostały do końca czas. W wejściu są 4 bramki, więc dotarcie do wyciągu przebiega sprawnie.
Przy ośrodku jest wypożyczalnia sprzętu, instruktorzy, szkoły narciarskie, toalety. W wypożyczalni jest możliwość serwisowania sprzętu.

Podsumowanie

Ośrodek z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, przeciętnymi, jeśli chodzi o atrakcyjność, ale dobrze przygotowanymi trasami i przepustową kolejką. Ogromną zaletą jest jego położenie wydłużające do maksimum sezon narciarski. Zazwyczaj wyciąg jest jako jeden z pierwszych w okolicy otwarty i działa stosunkowo długo. Z drugiej strony, ośrodek jest położony dość daleko od Aglomeracji.
Strona internetowa ośrodka jest kompletna, na bieżąco aktualizowana, z dobrze działającymi kamerami.

Wyciąg Złoty Groń Istebna. Przy górnej stecji wyciągu
Wyciąg Złoty Groń Istebna. Wyciąg dziecięcy
Wyciąg Złoty Groń Istebna. Panorama ze stoku

W okolicy

Ośrodek narciarski Zagroń w Istebnej

Zagroń - Istebna

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Stożek w Wiśle

Stożek - Wisła

czytaj więcej...
Ośrodek narciarski Pasieki w Wiśle

Pasieki - Wisła

czytaj więcej...